Ciekawa możliwość zdobycia kompetencji i uprawnień w strzelectwie dynamicznym.
Bywalcy strzelnic, kluby i stowarzyszenia strzeleckie z województwa pomorskiego, a w szczególności z bliższych i dalszych okolic Trójmiasta znajdą w tym wpisie ciekawe informacje na temat strzelectwa dynamicznego. Właściwie nie ma znaczenia jaka formuła strzelectwa dynamicznego jest interesująca dla czytelnika, bo opisana w tym rozdziale inicjatywa niesie z sobą wiedzę na temat technik szybkiego i celnego strzelania z pistoletu, co stanowi fundament kompetencji świadomego, praktycznego użycia broni w zakresie rywalizacji sportowej. Umiejętności strzeleckie lub ich brak stanowią wspólny mianownik dla wszystkich przypadków użycia broni krótkiej i bez względu na kontekst zawsze bardzo istotnie wpływają na rezultat strzelania.
Co mam na myśli? intensywne, jedno lub dwu dniowe szkolenie strzeleckie połączone z egzaminem kompetencyjnym dającym możliwość przystąpienia do regionu IPSC Polska co z kolei daje uprawnienia do uczestniczenia w zawodach dynamicznych w formule IPSC rangi Pucharu Polski, Mistrzostw Polski (L2 i L3) i wyższych.
Kompendium informacji dla osób zainteresowanych szkoleniami znajduje się poniżej, zachęcam po pierwsze do zapoznania się z poniższym materiałem i jeszcze bardziej do aktywnego udziału. Wystarczy odrobina inicjatywy, a dynamika zagości także na lokalnej strzelnicy, co może być bardzo przyjemnym i uzasadnionym ekonomicznie sposobem na zdobycie nowych kompetencji i wejście w świat strzelectwa dynamicznego. Poniżej informacje dotyczące szkoleń, a na końcu argumenty przemawiające za uczestnictwem i podjęciem inicjatywy:
Szkolenie jednodniowe.
Zajęcia trwają około 8 godzin. Preferowana ilość uczestników to 24 – 30 osób. Rozpoczynamy o 8:30 od omówienia aspektów bezpieczeństwa i podziału uczestników na 3 grupy, pierwsze strzały padają o 9:00. Każda grupa realizuje program wg poniższego przykładowego schematu (to co jest w tabeli to tylko przykład, jesteśmy elastyczni i zawsze dostosujemy się do specyficznej sytuacji i okoliczności) :

Poniżej, w tabeli znajduje się ogólny opis poszczególnych zajęć, który pozwala się zorientować czego można się dowiedzieć, jakie umiejętności będą omawiane.

Co przygotować na zajęcia?
Jeżeli dostępna jest tylko strzelnica, to zapewnimy wszystko to co jest potrzebne, ale zazwyczaj są dostępne różne elementy, do szkolenia potrzebne będą następujące elementy:
- minimum 2 osie strzeleckie o szerokości około 20m i głębokości 15m (w innych gorszych warunkach można przeprowadzić zajęcia, ale będzie to wymagało przeorganizowania zajęć i jest to do ustalenia).
- miejsce do przeprowadzenia wykładu – zadaszone z możliwością zaciemnienia (ważne bo używamy projektora), wyposażone w krzesła (11 szt. minimum) , stół dla prowadzącego (jeśli nie będzie miejsca zadaszonego to możemy dostarczyć zadaszenie, ekran, krzesła, stolik, generator prądu itp.)
- tarczownice lub stojaki umożliwiające powieszenie na każdej osi minimum 10 tarcz IPSC
- jeśli dostępne są beczki plastikowe, przesłony, opony, jakiekolwiek stojaki na tarcze, gongi, popery „ninehole” itp. będą one dodatkowym wartościowym zasobem.
- każdy uczestnik powinien zabrać z sobą: broń, ochronę wzroku i słuchu, minimum 2 magazynki, pas, minimum 1 ładownicę (preferowane kabury bez przycisku zwalniającego blokadę palcem wskazującym), około 250 – 300 szt. amunicji, długopis będzie niezbędny, notes i jakaś podkładka do wygodnego pisania ma jak najbardziej także sens.
- jeżeli nie dysponujesz dostępem do strzelnicy, a masz grupę chętnych to napisz do nas, będą organizowane cykliczne szkolenia na strzelnicy Playground w Sopocie jeśli zbierze się grupa chętnych.
Szkolenie dwudniowe
Zajęcia dwudniowe trwają łącznie 12 godzin, po około 6 godzin każdego dnia. Pierwszego dnia od 8:30 do 15:00 i drugiego dnia od 9:00 do 15:00. Przebieg pierwszego dnia jest identyczny jak szkolenie jednodniowe, ale nie obejmuje egzaminu.
W drugim dniu odbywa się egzamin i realizowane są zajęcia strzeleckie na torach i mini zawody na torach z zachowaniem przepisów IPSC, punktacji i klasyfikacji, pomiarem czasu i wyliczaniem wyników (Hit Factor).

Dotychczas zajęcia tego typu były realizowane na strzelnicy Playground w klubie Garda w Sopocie/Gdyni i na strzelnicy Podwórze Koguta klubu KSI w Zielnowie. Poniżej znajdziecie odcinek podcast Nikodema dotyczący szkoleń i wniosków ze szkolenia dwudniowego w Zielnowie, oraz film nagranych przez Witolda dronem w trakcie tego szklenia.
Dla kogo jest szkolenie i dlaczego warto wziąć w nim udział?
Szkolenie jest dla każdego kto posiada własną broń i chciałby zdobyć nowe umiejętności, przekonać się czy strzelectwo dynamiczne to coś dla niego. W szkoleniu mogą wziąć udział osoby nieposiadające żadnego doświadczenia w dynamice jak i osoby posiadające doświadczenie, już strzelające zawody IPSC, IDPA, PiRo lub mające na koncie uczestnictwo w szkoleniach bojowych, doświadczenie ze służby i pracy z bronią. Osoby, które miały do czynienia z dynamiką, startowały w zawodach lub pracowały z bronią w wojsku lub służbach mundurowych, oraz osoby chcące się rozwijać w tym kierunku będą mogły z pewnością poszerzyć swój zasób technik strzeleckich i treningowych oraz skonfrontować swoją wiedzę i umiejętności z wiedzą i umiejętnościami instruktorów. Osoby, które nie strzelały dynamicznie będą miały okazję przekonać się na własnej skórze, czy dynamika to coś dla nich i nawet jeśli nie wciągną się w strzelectwo dynamiczne to na pewno zdobędą nowe umiejętności i spędzą wartościowy czas, na realizowanych w bezpieczny i profesjonalny sposób zajęciach. Dla kogo jest szkolenie i dlaczego warto w nim wziąć udział?
Dlaczego warto?
1) Zdobędziesz nową praktyczną wiedzę od doświadczonych strzelców.
2) Uzyskasz nowe kompetencje, zdasz egzamin i zyskasz prawo przystąpienia do regionu IPSC Polska i w konsekwencji udziału we wszystkich zawodach IPSC.
3) W swoim lokalnym klubie weźmiesz udział w zawodach dynamicznych i szkoleniu bez konieczności podróży, rezerwacji noclegów, wstępu na nieznane strzelnice, wyżywienia i innych kosztów dodatkowych.
4) Być może stwierdzisz, że dynamika to coś dla Ciebie, wówczas będziesz miał "podane na tacy" kolejne kroki i szanse na dalszy, systematyczny i efektywny rozwój strzelecki.
5) Nawet jeśli IPSC nie stanie się Twoją nową pasją to spędzisz wartościowy czas na strzelnicy w gronie znajomych.
6) Szkolenia, w których możesz wziąć udział mają potwierdzoną referencjami z poprzednich edycji, wysoką jakość i zawartość merytoryczną, niczym nie ryzykujesz idąc z tym tematem do zarządu stowarzyszenia lub klubu.
7) Pierwsze szkolenie to może być tylko początek dłuższej przygody i rozwinięcia nowej dyscypliny w klubie lub stowarzyszeniu, nie jest to strzelecki event, tylko szkolenie strzeleckie, które może mieć swoją kontynuacje, to ważne.
8) Szkolenie jest formą promocji strzelectwa dynamicznego, jego koszt dla uczestników nie powinien stanowić bariery i nie kosztuje wiele więcej niż udział w typowych strzeleckich zawodach statycznych.
Jaki jest koszt szkolenia?
Finalna cena zależna jest od wielu składowych (odległość od Trójmiasta, czas trwania, zakres koniecznych przygotowań), ale zawsze dokładamy starań by dla uczestników udział w szkoleniu był bardzo uzasadniony ekonomicznie i nie stanowił przeszkody, jednocześnie grupy organizujemy w taki sposób, czy ilość uczestników nie powodowała obniżenia jakości szkolenia z perspektywy pojedynczego uczestnika.