Metodyka szkoleniowa sekcji IPSC

Metodyka szkoleniowa sekcji IPSC

Piątek, Wrzesień 22, 2023

Wpis dla osób rozważających zapisanie się do sekcji IPSC

Blog w tym wpisie nie jest przeznaczony dla osób już trenujących strzelanie dynamiczne bo dzisiaj chcę opowiedzieć o metodologii szkolenia IPSC, w kontekście sekcji IPSC i jej pierwszego semestru w szczególności. Sportowa sekcja strzelectwa dynamicznego to miejsce, w którym można doskonalić umiejętności posługiwania się bronią palną i przygotowywać się do praktycznego wykorzystania zdobytych możliwości w trakcie zawodów. Geneza tego sportu to bojowe użycie broni, metodologia nauczania ukierunkowana jest jednak na okoliczności definiowane przez przepisy poszczególnych dyscyplin sportowych IPSC, IDPA i PiRo. Warto podkreślić, że takie podejście z jednej strony zapewnia bezpieczną naukę i rywalizację, a z drugiej strony pozwala na rozwijanie praktycznych umiejętności, które tworzą warsztat strzelecki i które mogą być z łatwością zaimplementowane w trakcie szkoleń użycia broni w sytuacji walki o życie (taktyczno-bojowych). Na szkoleniach IPSC nie nauczysz się jak zdobywać, bronić, walczyć, zdobędziesz natomiast wiedzę o szybkim i celnym strzelaniu, posiądziesz umiejętność kontroli broni i jej obsługi w taki sposób, jak by była ona narzędziem codziennego użytku. Przekazywana na sekcji wiedza to fundament doskonałości w każdej dziedzinie strzelectwa dynamicznego i w mojej opinii każdy człowiek, który rozważa możliwość praktycznego użycia broni powinien poważnie pomyśleć o treningach IPSC jako istotnego elementu budowy swoich kompetencji strzeleckich. Nie tylko ja tak uważam, mogę w tym zakresie podeprzeć się zdaniem wielu osób, ale polecam posłuchać opinii byłego żołnierza Grom, a obecnie m.in. strzelca IPSC Rafała Nowakowskiego, który opowiada o swoich doświadczeniach z IPSC, poniżej link do materiału (cały jest ciekawy, ale opinia o IPSC zaczyna się od 40 minuty - pro-tip dla niecierpliwych): 

Często gdy zachęcam ludzi do zapisania się do sekcji spotykam się z dość mizernym odzewem. Zastanawiam się co powoduje niechęć i co sprawia, że wygospodarowanie kilkuset złotych miesięcznie, które zainwestują w systematyczne szkolenie dające możliwość rozwoju kompetencji i konsekwentnego rozwijania umiejętności jest niewykonalne. Myślę, że odpowiedź na moje pytanie jest złożona i na większość przyczyn braku zainteresowania szkoleniami nie mam lub nie chcę mieć wpływu. Uważam, że wiedza przekazywana na treningach sekcji ma swoja wartość i jedyne co mogę i chcę zrobić to przybliżyć program szkolenia by ułatwić podjęcie decyzji potencjalnym członkom sekcji.

Kontakt z sekcją zazwyczaj rozpoczyna się od spotkania wprowadzającego, w czasie którego opowiadam ogólnie o sporcie , zasadach bezpieczeństwa i o tym co czeka strzelców w czasie pierwszego semestru pracy sekcji. W tym wpisie skoncentruję się na początku na tym właśnie aspekcie. Pierwszy semestr pracy sekcji obejmuje dziesięć dwugodzinnych treningów, czyli dwadzieścia godzin szkoleniowych, na których przekazuję informacje niezbędne do skutecznej rywalizacji w zawodach IPSC. Zajęcia obejmują technikę strzelania celów statycznych i ruchomych przewidzianych przepisami IPSC, przemieszczanie się z bronią, strzelanie w ruchu. Zajęcia odbywają co tydzień lub co dwa tygodnie. Kursanci otrzymują zestaw ćwiczeń na sucho do praktykowania w okresie między treningami oraz opis ćwiczeń do samodzielnego wykonania na strzelnicy pomiędzy treningami. Plan pracy sekcji wygląda następująco:

Trening 1 - Chwyt, Postawa, zarządzanie odrzutem, Ładowanie, Dobycie, Akceptowalny obraz

Trening 2 - Dobycie do słabej i silnej ręki, Dobycie i przeładowanie, Start twarzą do RO, Stolik, Wymiana

Trening 3 – Sektor ognia, Przeniesienie, Praca na przesłonach i oknach, Przysiad, klęk, leżenie

Trening 4 - Przeniesienie, Cele metalowe, Tryb strzelanie, Tryb reszta, Start, Ruch prawo-lewo

Trening 5 - Ruch przód – tył, Krok dostawny, Zatrzymanie i stabilizacja, Linie błędu, Shot calling,

Trening 6 – Cele ruchome, uzupełnianie

Trening 7 –Wymiana magazynka w ruchu, Strzelanie w ruchu przód, tył, prawo, lewo, balans

Trening 8 – Przeniesienia w ruchu

Trening 9 – Przygotowanie do egzaminu kompetencyjnego, zawody wewnętrzne w sekcji

Trening 10 – Egzamin kompetencyjny

Pierwszy semestr kończy się egzaminem kompetencyjnym przeprowadzanym przez uprawnionego egzaminatora. Pozytywny wynik egzaminu daje prawo uczestnictwa w zawodach IPSCC. Planując pracę sekcji przyjąłem, że celem jest przekazanie wiedzy umożliwiającej bezpieczną i efektywną rywalizację. Egzamin to tylko dodatek, istotna ale drobna część sekcji, najważniejsze są jednak zdobywane umiejętności i narzędzia do samodoskonalenia.

Integralną częścią szkoleń są wspólne starty na lokalnych zawodach. Startujemy całą sekcją, najczęściej zawody nie są istotne w ogólnopolskiej rywalizacji np.: rozgrywkach pucharu polski, dlatego doświadczeni strzelcy mogą poświęcić więcej uwagi kolegom z sekcji, doradzić, podpowiedzieć, wskazać optymalne rozwiązania. Startując na zawodach kursanci są pod opieką bardziej doświadczonych strzelców co na pewno zmniejsza poziom stresu i pozwala pokonać ewentualne wewnętrzne opory i bariery. Ćwiczenia na sucho i zadania do samodzielnego wykonania na strzelnicy przez kursantów służą do ugruntowania zdobywanej na sekcji wiedzy.

Ten tekst jest przygotowany dla ludzi, którzy zastanawiają się nad rozpoczęciem treningów IPSC. Celem jest przybliżenie pracy sekcji i przedstawienie czego mogą spodziewać się kursanci. Pierwszy semestr możemy porównać do kursu bazowego, na którym kształtuje się fundamenty strzelectwa dynamicznego, nie jest to jednak koniec cyklu treningowego i po pierwszym semestrze można kontynuować szkolenie w ramach sekcji przygotowując się do rywalizacji sportowej i stale podnosząc umiejętności. W ramach sekcji zapraszamy doświadczonych instruktorów i strzelców, którzy prowadzą warsztaty, dzielą się wiedzą dzięki czemu członkowie sekcji mogą poznać nowe podejście do strzelectwa i treningów.

Jeżeli posiadasz pozwolenie, własną broń i poważnie myślisz o doskonaleniu swoich umiejętności to zapraszam na sekcję IPSC. 

Szukaj