Książki i wartościowe źródła wiedzy o IPSC.
W książkach zazwyczaj jest sporo wartościowej wiedzy, generalnie w przypadku IPSC też tak jest, choć są wyjątki. Warto też wspomnieć, że sporo przydatnych informacji można znaleźć w sieci, choć z tym medium warto obchodzić się ostrożnie. Mała uwaga na początek, znakomita większość materiałów jest w języku angielskim.
Książki Bena Stoegera
Chyba najbardziej popularne książki dotyczące strzelectwa praktycznego wyszły spod ręki wielokrotnego mistrza świata Bena Stoegera. Mam klika pozycji tego autora, oto moje skrócone recenzje:
“Practical Pistol Reloaded Fundamental Techniques and Competition Skills”
Książka napisana w 2016 roku, dalej jest to moim zdaniem fajny materiał na początek. Autor porusza bardzo dużo tematów, nie we wszystko się zagłębia, ale to daje czytelnikowi dobry pogląd na całość zagadnienia. Sporo porad i wskazówek jest pisana przez pryzmat USPSA i chyba IDPA (latarki), a to nie do końca to samo co IPSC, ale mimo tego drobiazgu, to fajna książka, warto ją przeczytać.
„Skills & Drills Reloaded”
Książka z 2018 roku. Moim zdaniem stanowi ona przewodnik do treningów na strzelnicy. Autor podzielił przedstawiane ćwiczenia na bloki, w samej książce jest miejsce na zapiski, więc może ona być namiastką dziennika treningowego, mimo że ja wolę robić notatki osobno, to może dla kogoś będzie to wartością dodaną. Książka rozprawia się z popularnymi mitami dotyczącymi strzelectwa i zawiera sporo bezpośrednich stwierdzeń i w bardzo praktyczny (życiowy sposób) omawia kwestie takie jak na przykład przygotowanie planu treningowego i przygotowanie treningów na strzelnicy. Praktyczny poradnik warty polecenia.
„Dryfire Reloaded”
Książka z 2017 roku, obowiązkowa pozycja dla każdej osoby zainteresowanej strzelectwem praktycznym. Jeśli nie masz jeszcze, to kup, przeczytaj, stosuj, nie będziesz żałować. Kupić można na przykład na wwwamazon.com albo bezpośrednio u autora: albo bezpośrednio u autora:
https://benstoegerproshop.com/books-dvds/books
„Practical shooting training”
Nowa książka z 2021 roku, autor to Ben Stoeger i Joel Park. Myślę, że to książka, której przyświeca idea doskonalenia się. Podzielona jest na 4 poziomy, każdy z nich zawiera wskazówki i zestawy ćwiczeń, które w założeniu mają pomóc w osiągnięciu zakładanych celów. Poziom pierwszy jest dla osoby, która chce bezpiecznie konkurować w zawodach Level 1, poziom 4 to „książka kucharska” dla zawodowców. Jeśli ktoś jest przesadnie krytyczny wobec siebie, lub przeciwnie, myśli, że już jest tak świetny, że trudno to wyrazić słowami, to w tej książce może znaleźć ćwiczenia ich referencyjne wyniki i czasy, które pokażą każdemu na jakim jest realnie poziomie.
„Match mentality. Merging skills and mindset into performance”
Książka napisana przez tych samych autorów co wcześniej omawiana pozycja. Jest ona nieco bardziej zaawansowana intelektualnie niż typowy poradnik Stoegera, który czasem bardziej przypomina zbiór rzemieślniczych instrukcji niż książkę. Autorzy piszą nie tylko o psychologii, ale szeroko dzielą się swoimi doświadczeniami, dobrymi praktykami i przemyśleniami. Dobrze się czyta i na pewno warto przeczytać, ja sam przeczytałem ją kilka razy i lubię do tej pozycji wracać.
PTSG
Naprawdę warte polecenia jest płatne forum https://www.practicalshootingtraininggroup.com/ jest to przepastne źródło wiedzy. Minimalny koszt to 25 USD/miesiąc, polecam. Jeśli ktoś uczestniczy w rywalizacji IPSC i nie ma jeszcze dostępu do powinien rozważyć pilny dostęp, choćby na miesiąc by się przekonać.
„Thinking Practical Shooting” Aguide to Outstanding Match Performance”
To stara (2005 rok), ale nadal aktualna książka napisana przez Saula Kirscha. Warto ją przeczytać i do niej wracać, jest ona napisana zrozumiałym językiem i zawiera masę praktycznych i łatwych do implementacji dobrych praktyk.
„Range Time”
Chyba najbardziej nowoczesna książka na rynku. Napisana w 2021 przez Maxa Michela i Saula Kircha. Książka podzielona jest na zbiory pogrupowanych tematycznie ćwiczeń, zawiera wyczerpujące wskazówki opisowe, dodatkowo dla każdego ćwiczenia kod QR, który prowadzi do filmu na youtube, pokazującego mistrzowskie wykonanie danego ćwiczenia przez Maxa Michela. Super sprawa!
Train with Max
Max Michel to bardzo ciekawy człowiek. Inwestując niewielką sumę pieniędzy w dostęp do jego platformy https://www.patreon.com/trainwithmax można sporo zyskać. Moim zdaniem najfajniejsze są w niej sesje dryfire, można poćwiczyć sobie z mistrzem, kolejna bardzo fajna sprawa to omówienie przebiegów z zawodów, użytkownicy mogą przesyłać swoje filmy i Max je omawia (kiedyś nawet odniósł się do mojego nagrania, co było całkiem ekscytujące). Polecam każdemu. Szukając metafory i próbując zachęcić do tego kanału powiem, że dostępne na youtube.com nagrania różnych strzeleckich celebrytów, gdy się je porówna do filmów Maxa wypadają tak jak porównanie sytuacji, w której nagle naskoczy na człowieka młody, niewyżyty seksualnie owczarek niemiecki, do namiętnego seksu z wymarzonym parterem. Nie ma co sobie tego wyobrażać, warto się zalogować i zainwestować niewielką sumę i cieszyć się wartościowym materiałem od wielokrotnego mistrza świata, szczególnie polecam osobom startującym w PDO lub Open, z uwagi na dużą ilość informacji dotyczących stosowania kolimatorów.
„Smart Move” Economy of motion for the shooting sports
Książkę kupiłem poszukując przepisu na to jak być szybszym. Jeśli ktoś ma problem z motoryką, to moim zdaniem raczej nie znajdzie odpowiedzi w tej książce. Moim zdaniem napisane to jest troszkę na siłę, nie jestem pod wielkim wrażeniem i osobiście wolę pójść na trening do dobrego specjalisty od przygotowania motorycznego niż studiować tą lekturę.
„Building Shooters”
Książka przypomina bardziej na pierwszy rzut okaz podręcznik akademicki. Dość ciężka w przyswojeniu i na tą chwilę przez nią jeszcze nie przebrnąłem, trochę irytuje mnie potwierdzanie stwierdzeń nie wynikami badań, a tym, że autor był oficerem US NAVY. Na tą chwile za wcześnie na opinię, może kiedyś. Jeśli ktoś myśli by kupić, a nie przeorał się jeszcze przez dostępne materiały, to może warto się skupić na czymś innym.